El Chorro 2017 – praktické info

     Celé povídání vychází z mých zkušeností z roku 2017, kdy jsem Chorro navštívila hned dvakrát. Poprvé v březnu na 14. dní a podruhé v květnu. Předtím jsem zde byla několik let nazpět a prakticky se nic nezměnilo. Vápencová lezecká oblast se nachází v Andalusii zhruba 60 km od Malagy. Leze se na velkém masivu a v přilehlých sektorech.

     Skály jsou vysoké několik set metrů, cesty jsou však sportovky a leze se většinou jen první délka. Milovníci vícedélek nemusí být smutní, zalezou si zde i oni. Cesty se pohybují od obtížnosti 4 (těch je, ale po málu) až po obtížnosti, na které moje síly nestačí… Nejvíce cest je zde v obtížnostech 6a – 7b. Nevýhodou oblasti je, že vápno začíná být ve frekventovaných sektorech olezené a klouže.

Doprava: Pro příjezd můžete zvolit z několika možností. Já pokaždé letěla se společností Ryanair, protože jejich letenky vycházely nejlevněji, poprvé z Budapešti, podruhé z Norimberku. Do obou měst se dá pohodlně dostat autobusem Regiojet z Prahy. Po příletu do Malagy si přímo na letišti můžete půjčit auto anebo cestovat vlakem. Cesta vlakem je naprosto v pohodě. Z letiště se svezete MHDéčkem do centra na zastávku Estacion de Malaga María Zambrano (María Zambrano je název vlakového nádraží). Jízdenka se kupuje přímo v autobuse a stojí cca 1,5 eura. Na nádraží si koupíte jízdenku do stanice El-Chorro – Caminito del rey, která stojí 6,05 eura. Studentské slevy nemají. Vlak jezdí denně v 10:05 a v 16:48. Na nádraží se připravte na kontrolu zavazadel, které projedou scannerem. Do cílové destinace se dostanete za 42 minut. Jízdní řád pro španělské vlaky naleznete na www.renfe.com.

Nákupy: Nejlevnější potraviny nakoupíte v obchodě Mercadona, který se nachází přímo na vlakovém nádraží v Malaze. Další Mercadona se nachází v Aloře, ta je od Chorra vzdálená 20 km a každé dvě hodiny tam jezdí z Chorra autobus od nádražní budovy, nebo vlak dvakrát denně. V samotném Chorru se nachází malý obchůdek Meribel, kde je možné koupit skoro všechno, ceny jsou však znatelně vyšší. Je otevřený horrario (tedy denně) a to v době, která je uvedená na ceduli před obchodem. Ostatní obchody (např. Mercadona, Eroski, Dia a další) mohou mít na dveřích také napsáno, že mají otevřeno denně, ale v neděli a o svátcích bude zavřeno. Další možností pro nákup je nádražní restaurace, kde se dá koupit chleba a sušené maso. Dá se zde i najíst. Jídelní lístek nabízí hamburgery, míchaná vajíčka nebo hranolky, všechno od 3 éček. Plechovka piva stojí euro a kafe 1,5 éčka. V Chorru je hospod více, ale v téhle jediné jsem byla. Potkáte zde nejvíc lezců a je při cestě do a ze skal.

Ubytování: Většina lezců, spí ve free kempíku v lese. Je zde všechno, co k životu potřebujete. Místa pro stany, slackline, hamaky, ohniště, kuchyň šňůra na prádlo. Voda se je asi 3 minuty chůze. V kuchyni je pár ešusů a nějaké další nádobí, které se de postupně předává, jak lidi přijíždějí a odjíždějí. To stejné platí o plynovém vařiči, ale těžko říct jak to bude s bombou. Já jsem si tu nechala karimatku, která mi zde zůstala od března do května a stále tam je. Tak pokud budete chtít využít, můžete (růžovo-fialová).

Přístup ke kempu: Po té co vystoupíte z vlaku a pokocháte se pohledem na skály, se vydáte po peronu směrem ke skalám. Vydáte se za nádraží a budete se držet vybetonované cesty stále rovně. Potom se dáte mírně do kopečka na cestu, kde je omezen vjezd autům pomocí kolíků. Minete obchod Meribell. Půjdete stále rovně, po cestě potkáte tři psy. Jeden z nich se jmenuje, Mambo a slyší na: „Ola Mambo“ tím můžete ověřit, že jdete správně. Pokračujete rovně a po levé ruce budete mít plot. V lese se vydáte po vrstevnici jednou z cestiček mírně do kopečka a přijdete do kempu. Celá cesta vám nezabere víc než 15 minut. Druhou možností je zastavit se v hospodě, kde bude zajisté sedět někdo z kempu a ukáže vám cestu. Nemusíte se bát všichni jsou přátelští a většina lidí mluví anglicky.

img_20170307_124740

Lezení: Lezení je v Chorru spousta, můžete zde lézt i dva měsíce a stále budete mít co dělat. Jeden z nejnovějších průvodců se dá koupit na hotelu, přímo na místě, za 25 éček. Žádné cesty není potřeba dojišťovat, jsou osazeny borháky nebo nýty a na konci obvykle potkáte štand v podobě řetízku. Délka cest záleží především na tom, do kterého sektoru se vydáte. Délku lana doporučuji 70 a s sebou minimálně 12 presek a nějakou tu karabinu. Nejnavštěvovanějšími sektory jsou Castojo („Kastrocho“), Albercones alto, Suio a Encantadas. Ve zmiňovaných sektorech jsou cesty uklouzanější a omágované, ale určitě je doporučuji navštívit.

SEKTOR CASTROJO („Kastrocho“)
• cca 30 cest (5 – 30 m)
• obtížnost: 4 -7c
Přístup: Pokud půjdete od vody stále dál okolo polotunelu narazíte na sektor Castrojo. Sektor, který je podle mě jeden z nejlepších na rozlezení. Jeho výhodou je také to, že je blízko kempu a vody, ale chyty jsou zde lehce uklouzané. Sluníčko zde svítí po celý den. Pro mě je tento sektor srdcovkou.

LOS ALBERCONES BAJO – LOW („Los Alberkones Bacho“)
• 9 cest (18 – 30 m)
• obtížnost: 6a – 8a
Přístup: Od vody přelezete plot přes elektrickou budku do polotunelu, přes koleje přejdete k cestám. Nemusíte se bát, skály jsou od kolejí v dostatečné vzdálenosti. Skoro všechny cesty jsou zde v mírném převisu a tím pádem jsou silovější. Výhodou sektoru je, že jistič a část cesty je obvykle ve stínu. U všech cest musíte překovat nejdříve betonovou zídku a až potom můžete nastoupit do samotné cesty.

LOS ALBERCONES ALTOS – HIGH
• 14 cest (10 – 34m)
• obtížnost: 6a – 7a+
Sektor, který se nachází nejblíže kempu. Je vhodný na večerní dolezení. Rozhodně nedoporučuji si zde naplánovat celý den. Cesty jsou zde nejuklouzanější v celé oblasti. Výhodou je stín.

ESCALARA ARABE
• 52 cest, všech obtížností, délek i vícedélek
Přístup: Od kempu se dejte po pěšince nahoru podél skal až dojdete na zpevněnou cestu, po které jezdí auta. Serpentinami stoupejte stále výš. Samotný sektor je rozdělený do několika délek. Jsou zde dlouhé i krátké cesty, lehké i obtížné. Věřím, že každý si zde najde tu svoji. Do tohoto sektoru je potřeba si vzít hodně vody, celý den zde paří slunce a vodu není kde doplnit. Pokud dojdete až k nahoru k části zvané Triangulo, na kterou vedou z náhorky tři cesty (5, 6a, 3) doporučuji ji obejít nebo slanit do údolky a lézt zde. Jsou zde super nové, dlouhé a neoklouzané cesty. Bohužel jejich obtížnost ani názvy nevím, protože jsme tuhle část neměli v průvodci.

ESCALARE SUIZA
Sektor navazuje přímo na Ascalare Arabe, takže i přístup je stejný. Vzhledem k jeho velikosti je rozdělen na několik částí. Cesty jsou zde nejrůznějších obtížností i délek (od 17 – 38 metrů). Najdete zde i několik vícedélek.

ENCANTADAS
• Obtížnost: 6a – 8b
Přístup: Sektor se rozkládá naproti hlavnímu masivu. Před obchodem se dáte zarostlou cestičkou doleva do kopce a budete stále stoupat, až narazíte na cestu, tu přejdete a budete pokračovat do kopce směrem ke skalám. Po cestě potkáte starý veřejný mandl, kde je možné doplnit pitnou vodu. Některé cesty jsou zde popsány přímo na skále, takže se zde lehce zorientujete. Frekventovanější cesty jsou zde hodně omágované. Ve většině sektoru po celý den svítí, ale často zde fouká, tak je teplo snesitelnější. Tento sektor doporučuji už jen kvůli výhledu, který je tu nádherný.

CALIZA
• 27cest (5 – 20 m)
• Obtížnost: 4 – 7b
Pravděpodobně jediný sektor, který je celý den ve stínu. Calizu si můžete prohlédnout z Castroja, když se podíváte přes přehradu k silnici uvidíte nižší skály a to je právě Caliza. Přístup: Od hospody se dáte silnicí dolů k přehradě, přejdete po hrázi a budete se držet silnice až do té doby než dojdete ke skalám. Pro ty co pojedou autem je jistě pozitivní informace, že se de dá v pohodě zaparkovat.

LOS COTOS
• 73 cest
• Obtížnost: 5 – 7a
V tomto sektoru se leze po plotnách. Podobné lezení jako zde, jsem nikde jinde v Chorru nepotkala. Častěji lezené cesty jsou oklouzané, ale dá se vybrat. Do sektoru nalevo od kolejí chodit nedoporučuji. Nástupy cest jsou zde zarostlé. Pro pomeranče do údolí k řece taky nemá smysl chodit, alespoň ne v březnu, buď byly nezralé a nebo plané, každopádně byly strašně hořké. Přístup: Nejjednodušší přístup je skrz železniční tunely. Nemusíte mít strach, nikdo je nehlídá. Jen je dobré nepozorovaně proklouznout okolo výstupu Caminita. Celá cesta je po rovině a trvá cca 20 od vody. Ze sektoru Castrojo pokračujete dál po pěšince dozadu. Přijdete k plotu, za kterým jsou koleje. Plot se dá jednoduše přelézt přes zídku, která ho spojuje se skálou. Dál pokračujete po kolejích cca 10 minut. Projdete dvěma nebo třemi tunely až se před vámi otevře údolí, na jehož konci začíná sektor Los Cotos. Z kolejí sejdete doprava jednou z vyšlapaných cestiček.

     V Chorru se nachází také Česko-slovenský sektor, bohužel si nepamatuji jeho název a nemůžu jej dohledat (pokud by někdo věděl, tak mi napište. Nic méně si pamatuji, jak se k tomu to sektoru šlo 😉 Přijdete nahoru na železniční polotunel. Přejdete po něm až nakonec k feratě, tu vylezete a po cestičce dojdete ke skalám. Cesty jsou zde popsané přímo na skále a jsou docela těžké. Přijde mi, že těžší než je uvedeno.

Doplňující info: • V přehradě se nekoupejte, Chorro nemá čističku odpadních vod. • Na více fotek se můžete kouknout ve fotogalerii

Tak snad zase někdy v Chorru.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com