Je nám 10 let

Náš oddíl vznikl sice spontánně, při posezení trojice přátel, zato s jasnou myšlenkou vytvořit seskupení lidí se stejným zájmem a mít tak možnost prosadit se v bystřickém regionu. Nejjednodušší možnou formou bylo občanské sdružení. Proto jsme v roce 2006 na Ministerstvu vnitra ČR zažádali o zápis a po sepsání stanov byl náš nápad dovršen registrací oddílu s názvem OBČANSKÉ SDRUŽENÍ LEZCI Z VYSOČINY.

Počátečnímu nadšení z právě vzniklého oddílu nestálo nic v cestě, a tak snaha rozvíjet lezení a horolezectví v našem regionu začala pomalu ale jistě nést první ovoce. Mohlo by se zdát, že v počtu šesti členů, na který se oddílová základna v prvních letech rozrostla, se toho moc vytvořit nedá. Nicméně vzniklo několik projektů, které s námi přežily toto hubené období a jež jsou součástí každoročního plánu našich akcí.

Už v počátcích naší činnosti jsme začali spolupracovat s Areálem sportu a kultury v Bystřici n. P., jenž má ve vlastnictví sportovní halu společně s umělou lezeckou stěnou. Členové oddílu jsou mimo jiné nápomocni při organizování lezeckých závodů, které pořádá Český horolezecký svaz. Kromě této aktivity se náš oddíl podílí na akcích podporujících propagaci bystřické umělé stěny a lezení vůbec. V průběhu desetiletého působení oddílu byla také navázána dobře fungující spolupráce s Městským úřadem v Bystřici n. P.. Toto partnerství zajistilo, že se náš oddíl každoročně podílí na přípravách oslav Dne dětí, spolupořádá Mezinárodní festival outdoorových filmů a pomáhá při organizaci dalších kulturně-společenských akcí v našem regionu.

Samostatnou kapitolu našeho působení v regionu Bystřicko tvoří Kurz lezení na umělé stěně pro veřejnost, na jehož fungování jsme právem hrdi. Tento kurz jsme založili v roce 2006 a každoročně jej navštěvuje 10 až 15 zájemců. V počátcích byl kurz otevřen pouze pro děti a mládež, ale postupně byl rozšířen i pro dospělé sportovní nadšence. Někteří absolventi jsou dnes již zdatnými horolezci, mnozí z nich se stali členy oddílu. Snad i proto se naše členská základna čím dál více rozšiřovala a v posledních letech se pohybuje okolo 20 aktivních členů.

Oddíl se po celý rok věnuje převážně lezení v přírodě, ale naším dalším společným zájmem je vysokohorská turistika. Snad i díky tomu se nám každý rok daří uspořádat autobusový zájezd do Vysokých Tater, kterého se v hojném počtu účastní i naši příznivci a známí z řad bystřické veřejnosti.

Je samozřejmé, že naší oblíbenou a hojně navštěvovanou lokalitou jsou Žďárské vrchy. Často ale vyrážíme do pískovcových oblastí ČR, již zmíněných slovenských Vysokých Tater, rakouských či švýcarských Alp a do dalších lokalit vhodných pro lezení. Díky registraci našeho oddílu u Českého horolezeckého svazu jsou všichni naši členové registrovanými lezci, což jim umožňuje provozování lezecké činnosti nejen v ČR, ale prakticky po celém světě.

Domníváme se, že dnes jsme již zavedená sportovní organizace, která má v Bystřici n. P. a okolí svoje místo i platnost, a že všichni naši členové naplňují původní myšlenky, jež vedly k založení našeho oddílu.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com