Festival potřetí

Po roce bylo začátkem listopadu v KD v Bystřici nad Pernštejnem opět mnoho k vidění. Konal se zde již potřetí Mezinárodní festival outdoorových filmů. Od pátku až do neděle se promítaly filmy, které nebyly jenom o sportovních výkonech a adrenalinu, ale také o krásách naší planety nebo o úsilí jednotlivců či týmů při zdolávání překážek. Aby se tato akce nezúžila pouze na sledování plátna, byl připravendoprovodný program – letos o něco bohatší než v loňském roce.

V předsálí bylo možné prohlédnout si a vyzkoušet outdoorové oblečení značky ALPINEPro a prohlédnout si kempingové vybavení značky COLEMAN od čelovek a vařičů, přes sedačky a karimatky, až po spacáky a stany. Pro mnoho návštěvníků byla jistě zajímavá expozice vybavení Báňské záchranné služby z DIAMO s.p., protože záchranáři při svých akcích používají mnoho pomůcek, stejně jako například horolezci nebo potápěči.

V sále byla již tradičně připravena výstava horolezeckého materiálu oddílu LEZCI Z VYSOČINY, který již 8 let působí v Bystřici. Na vystavených fotografiích byla prezentována činnost oddílu a také oblíbené české a zahraniční skalní oblasti. Fotogalerie a nedělní prezentace horolezců z Víru seznámily návštěvníky s největší ledovou stěnou v ČR, kterou každoročně připravují právě pod Vírskou přehradou. Na této ledové stěně se již dvakrát konalo Mistrovství ČR v ledovém lezení. Neméně zajímavé bylo také představení téměř celého sortimentu lyží značky SPORTEN z Nového Města na Moravě. K prohlédnutí byly přichystány sjezdové i běžecké lyže tohoto předního výrobce. Cyklisté a příznivci kol byli jistě nadšeni prezentací firmy SUPERIOR, v jejímž stánku byla vystavena horská i silniční kola. Nechyběla ani kola pro děti a také cyklodoplňky, jako jsou například přilby nebo cyklistické rukavice.

Kromě horolezectví a cyklistiky byly návštěvníkům představeny i další sporty. Děti si zkoušely potěžkat potápěčské závaží nebo kyslíkovou láhev, všem se líbil „sucháč“, tedy suchý neopren, pod který je možné se normálně obléknout a být tak v teple například při ponorech pod led.K vidění byl kajak i nafukovací člun a vybavení pro vodáky. Na vystavené čtyřkolce značky ARCTIC CAT se nejčastěji fotografovaly děti, ale prohlídce a sáhnutí si na krásnou a velkou mašinu neodolali ani někteří tatínkové.

Největší zájem byl samozřejmě o sobotní přednášku Václava Sůry, jež byla hlavním bodem doprovodného programu. Tento cestovatel, dobrodruh a polárník přilákal stejně jako loni horolezec Radek Jaroš do kulturního domu mnoho posluchačů. Jeho přednáška o Omjakonu – Pólu chladu, kde právě letos v únoru zhruba 2 měsíce před jeho návštěvou byl překonán teplotní rekord -71°C, byla opravdu poutavá. Je mnoho lidí na celém světě, kteří ani netuší, že Omjakon je trvale obydlen. Poslouchat vyprávění o lidech a o životě na takto chladném místě, navíc od člověka, který svoje vyprávění umí obarvit, je opravdu nezapomenutelný zážitek. Vašek měl pro svoji prezentaci připraveno mnoho krásných a zajímavých fotografií a samozřejmě mnoho zážitků. Jedním z nejzajímavějších a také snad mediálně nejznámějším je jeho zasednutí v porotě o MISS Pólu chladu. Ale také setkání s představiteli zimy, chladu a mrazu, jakými jsou například Santa Claus, Děda Mráz nebo Paní Zima, není zcela běžná věc. Vašek Sůra za svoji přednášku, která byla na jednom z festivalů ohodnocena zlatou medailí, sklidil zasloužený potlesk a obdiv všech posluchačů v sále.

Během víkendu bylo promítnuto 25 filmů v celkové délce 582 minut. Přidáme-li čas přednášek a atmosféru v sále, vyjde nám víkend, díky němuž se mohli návštěvníci dostat alespoň přes filmové plátno do míst, která jsou pro většinu nedostupná, podívat se, kam až se v některých sportovních odvětvích dá zajít, a mohli si prohlédnout vybavení, které není v každé kuchyni nebo obýváku.

Třetí ročník MFOF je za námi a já doufám, že příští rok se nám společně s městským úřadem, Areálem sportu a s firmami, které pracují na trhu s outdoorovým vybavením, podaří připravit víkend, který přinese další poznání a třeba možná někoho přesvědčí, že outdoor není extrém, ale že začíná již za dveřmi a je dosažitelný v různých formách téměř pro každého.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com